je bývalý disident a jeden z prvosignatářů Charty 77. Na přelomu let 1989–1990 se podílel na činnosti Občanského fóra v Brně. Věnoval se prověrkám bývalých příslušníků StB a od podzimu 1990 se stal příslušníkem nově budovaných československých a později českých zpravodajských služeb. Nejprve ve službě s vnitřní působností, FBIS a BIS, poté v letech 1998–2001 byl ředitelem české civilní rozvědky - Úřadu pro zahraniční styky a informace.
I v následujících letech zůstal ve spojení s českou zpravodajskou komunitou, např. jako školitel a konzultant. O zpravodajství rovněž 12 let přednášel na FSS Masarykovy univerzity.
Co je to vlastně zpravodajství? Proč je definice zpravodajství předmětem sporů? Jak podotýká Lowenthal, každá odborná kniha o zpravodajské činnosti začíná rekapitulací definic a přehledem sporů o ně.
Porozumění povaze zpravodajských služeb je v české společnosti – a to i v odborných kruzích – stále nedostačující. V očích veřejnosti a médií osciluje pojetí zpravodajských služeb mezi despektem a ošklivostí na jedné straně a přeceněním jejich role a možností na straně druhé.
Referát pro mezinárodní sympozium na téma „Problémy spravodajských služieb v otvorenej spoločnosti“, pořádané Asociáciou bývalých spravodajských dôstojníkov (ABSD) a Fakultou práva Paneurópskej vysokej školy dne 7.12.2011 v Bratislavě. Vyšlo ve sborníku Problémy spravodajských služieb v otvorenej spoločnosti, str. 65-70, © Panerópska vysoká škola + ABSD 2012, vydal EUROKÓDEX, Bratislava 2012. Online k dosažení (ověřeno v březnu 2021) na:
http://www.absd.sk/problemy_spravodajskych_sluzieb_v_otvorenej_spoloc
odkaz 1
odkaz 2